Facebook Share Image

 

Mit érdemes tudni a nyugdíjbiztosítások adókedvezményeiről?

SIGNAL Blog / Család

5 pontban a nyugdíjbiztosítások adókedvezményeiről

A nyugdíjbiztosítás egy államilag elismert nyugdíj előtakarékossági forma, amely egy speciális, nyugdíjcélú számlán vezetett életbiztosítás. Nagy előnye, hogy a két másik nyugdíj típusú megtakarítással szemben, nem érinti a nyugdíjkorhatár emelése. Így például, ha a 2021-ben kötünk nyugdíjbiztosítást, akkor már 65 évesen felvehetjük megtakarításunkat - hiába emelkedik esetleg közben a nyugdíjkorhatár.

Összefoglaltuk 5 pontban, amit tudnod érdemes a nyugdíjbiztosítás adókedvezményéről.

  • Az éves nyugdíjbiztosítási megtakarítás 20%-át kapjuk meg.
    Az adójóváírás évente, az adott naptári évben kifejezetten nyugdíjcélra történt tényleges befizetések után vehető igénybe, melynek mértéke 20%.
  • Az évente igényelhető adójóváírás összege 130 ezer Ft-ban van maximalizálva.
    Ezt az összeget havi 54.200 forintos vagy évi 650.000 forintos befizetéssel érhetjük el. Ha még nincs nyugdíjbiztosításod, akkor indítsd el mielőbb és december 31-ig fizess be 650 ezer Ft-ot, így máris igényelheted a maximális, 130 ezer Ft-os adójóváírást.
  • A nyugdíjcélú befizetésekről a biztosító évente befizetés igazolást állít ki, amely alapján a NAV közvetlenül a nyugdíjbiztosítási szerződésre teljesíti az adójóváírást.
  • Csak nyugdíjcélú megtakarításra vehető igénybe.Adójóváírás csak az 1995. évi CXVII. törvény (Szja tv.) rendelkezései szerint nyugdíjbiztosításnak minősülő életbiztosítási szerződések nyugdíjcéllal teljesített befizetései után vehető igénybe. Fontos, hogy az igénybe vett adójóváírások összegét 20%-kal megnövelten vissza kell fizetni, amennyiben a nyugdíjcélú befizetéseit a szerződő a rögzített feltételektől eltérően használja fel.
  • Kizárólag azok vehetik igénybe, akik fizetnek SZJA-t! Ez leginkább a KATA-s vállalkozók és a GYES-en lévőknek fontos, ugyanis - bár magától értetődő -, ha valaki nem fizet SZJA-t, akkor nincs miből visszatéríteni, de nem árt tisztázni biztosításkötés előtt.
  • Nyugdíjbiztosítás esetén azonban a szerződő és a biztosított személye eltérő lehet, így egy KATA-s vállalkozó vagy GYES-en lévő kismama is kihasználhatja az adójóváírás előnyeit úgy, hogy a nyugdíjbiztosítás szerződője egy SZJA-t fizető közeli hozzátartozó.

Összességében elmondható, hogy a nyugdíjbiztosítás állami támogatása egy remek kezdeményezés, amivel lehet és érdemes is élni mindenkinek, aki a jövőjéről szeretne gondoskodni. Ha fontolgatja, hogy nyugdíjbiztosítást köt, A SIGNAL IDUNA Nyugdíjprogramjáról részletes információkat talál weboldalunkon.

2021.11.12.

SIGNAL Nyugdíjbiztosítások